Powrót do listy z aktualnościami

Ściski korpusowe to podstawa warsztatu stolarskiego

Ściski korpusowe są podstawą wyposażenia każdego warsztatu stolarskiego. Są przydatne nie tylko w przypadku sklejania korpusów – ich wykorzystanie jest o wiele szersze.

Ściski korpusowe

Jak sama nazwa mówi, ściski są przeznaczone przede wszystkim do ściskania podczas sklejania korpusów, ale mają też inne zastosowanie – idealnie nadają się np. do sklejania spoin. W porównaniu z klasycznymi ściskami mają one kilka zalet, np. szczególnie bardzo dużą powierzchnię szczęk, które pozostają po zaciśnięciu w pozycji równoległej, co jest typowe dla tych ścisków. Ściski korpusowe IGM mają również składany uchwyt zapewniający maksymalną siłę docisku.


Przyjrzyjmy się niektórym różnicom oraz zaletom ścisków korpusowych w porównaniu z klasycznymi ściskami lub usztywnieniami stolarskimi.

Duża siła docisku do 800 kg

Ściski korpusowe Ściski korpusowe Ściski korpusowe

Masywne ściski IGM są wyposażone w składany uchwyt, który jest bardzo łatwy w obsłudze i pozwala na wiekszą siłę docisku.

Bardzo duże powierzchnie stykowe

Ściski korpusowe Ściski korpusowe Ściski korpusowe

Jedną z zalet dużych powierzchni stykowych jest eliminacja uszkodzeń powierzchni ściskanego materiału. Wykorzystuje się to zwłaszcza podczas dociskania miękkiego drewna, takiego jak np. świerk.

Równoległe powierzchnie mocujące nawet pod obciążeniem

Ściski korpusowe

Prowadnice wykonane z wysokiej jakości stali ciągnionej wraz z hartowanym ruchomym ramieniem zawsze utrzymują kąt 90 ° nawet pod obciążeniem.

Łatwa zmiana z zaciskania na rozprężanie bez użycia narzędzi

Ściski korpusowe Ściski korpusowe Ściski korpusowe

Bez narzędzi można zdjąć blokadę końcową, wysunąć ramię przesuwne z prowadnicy, a następnie przesunąć w odwrotną stronę. Na tym kończy się proces przebudowy z zaciskania na rozprężanie.

Zabezpieczenie przed przypadkowym poluzowaniem

Ściski korpusowe

Przesuwne ramię posiada wyrafinowany system, który zapobiega przypadkowemu poluzowaniu się podczas zaciskania lub rozprężania.

Stalowe prowadnice

Ściski korpusowe

Prowadnice wykonane są z wysokiej jakości stali ciągnionej ze specjalnym profilem, który zapobiega uginaniu się podczas dociskania większych elementów.

Podpory pomocnicze

Ściski korpusowe Ściski korpusowe

Podpory mocowane do prowadnicy, którą można przesuwać, służą do sklejania korpusów, dzięki czemu prowadnica nie dotyka powierzchni zęba klejonego przedmiotu i nie uszkadza powierzchni. W przypadku niewykorzystania podpory te można łatwo zdjąć.

Zdejmowane nakładki ochronne

Ściski korpusowe Ściski korpusowe Ściski korpusowe

Trzy zdejmowane nakładki ochronne mają nieprzywierającą powierzchnię, która jest odporna na kleje, lakiery i rozpuszczalniki.

Wykorzystanie na stole montażowym

Ściski korpusowe Ściski korpusowe

Prostokątny kształt szczęki i podparcia na prowadnicy utrzymują stabilność ścisku przy użyciu na stole montażowym.


Ściski korpusowe wyróżniają się różnorodnością zastosowania. Służą one głównie do dociskania korpusów podczas ich klejenia. Ściski można również wykorzystać przy klejeniu fug, przy sklejaniu ramek, ewentualnie także krzeseł i stołów. Z opcji rozprężenia można skorzystać na przykład podczas montażu ościeżnic.

Zastosowanie masywnych ścisków korpusowych w praktyce

Dociskanie korpusów

Ściski korpusowe

Klejenie połączeń

Ściski korpusowe

Można je również wykorzystać np. przy tworzeniu fug.

Dociskanie ramek klejonych

Ściski korpusowe

Lub bardziej złożonych zestawów - sklejania krzeseł, stołów

Ściski korpusowe

IGM Heavy Duty Parallel Jaw Clamps

  • Pokrycie 95 mm żeliwem
  • Maksymalna siła docisku 800 kg
  • Trzy rozmiary - 600 mm, 1000 mm a 1500 mm

IGM Parallel Jaw Clamps

  • Pokrycie 80 mm żeliwem
  • Maksymalna siła docisku 180 kg
  • Dwa rozmiary - 300 mm a 600 mm
Ściski korpusowe


Produkty pokrewne

Powrót do listy z aktualnościami